fbpx

British Technical College vs. Vakıf Üniversiteleri

 

Vakıf Üniversiteleri Brite College İngiltere Üniversiteleri
Kriter: Maliyet
Vakıf üniversitelerinin eğitim yıllık maliyeti ortalama 50.000 TL civarındadır. Bu durum üniversite ve bölüme göre 45.000 TL – 85.000 TL arasındadır. Brite College’de İngiltere eğitimi almanın maliyeti aylık sadece 500 GBP’dir.
Kriter: Üniversiteye Giriş Zorluğu
Vakıf üniversiteleri öğrencilerden YKS vb. Sınavlarda belli bir sıralama içinde bulunmalarını bekler. Tam da bu yüzden, birçok öğrenci potansiyeline uygun bölüm yerine puanına uygun bölümde okumak zorunda kalır. Brite College de böyle bir şart aranmaz. Öğrenciler lisede aldıkları eğitime uygun olarak dilekdikleri bölümde okuyup hayallerine kavuşabilirler.
Kriter: Eğitimde başarı
İstemediği bir üniversitede ve bölümde okumak zorunda kalan öğrenciler için motivasyon önemli bir sorundur. Bu durum öğrencisinin başarısında ciddi düşüşlere neden olur. İdealindeki bölümde okumak öğrenciye ekstra motivasyon verecektir ve başarı ihtimali yükselecektir.
Kriter: Eğitim Süresi
Lisans eğitimi 4 yıldır. İngilizce hazırlık da eklenirse süre 5 yıla uzar. Lisans eğitimi 3 yıldır. Hazırlık eğitimiyle birlikte 4 yıl olur. Hem toplam öğrenim maliyeti düşer hem de hayata 1 yıl erken atılma imkanı doğar.
Kriter: 5 yıl sonunda elde edilenler
Öğrencinin sadece diploma elde etmiş olur. Dil eğitimleri de çoğunlukla yetersizdir. Bu nedenle pratik eksikliği de eklenince İngilizce seviyei vasatın üstüne çıkamaz. Diploma + çok iyi derecede en az 1 yabancı dil, 1 yıllık iş tecrübesi.
Kriter: Diploma Prestiji ve Getirisi
Türkiye’de şartlarında ortalama bir üniversitenin diplomasının iş hayatında bir prestiji yoktur. Ülkemizde milyonlarca üniversiteli işsizin bulunduğu hesaba katılırsa bu tür diplomalar herhangi bir tercih sebebi oluşturmaz. Bireyin kariyerinde yükselmesine katkı sağlamaz. Öğrenci İngiltere’de YÖK tarafından tanınan bir üniversiteden mezun olduğunda hem Türkiye’de hem de dünyanın her yerinde çalışabilir. İngiltere diplomaları Amerika Bileşik Devletleri, Kanada ve Avustralya tarafından da tanınmakta ve talep görmektedir. İngiltere’de eğitim görmüş biri, işverenler için daha olgun, bağımsız ve ve özgüvenli, başarılı kişiler olarak kabul edilir.
Kriter: Yabancı dil
Türkiye’de üniversitede hazırlık eğitimi tamamlayıp akıcı İngilizce konuşabilen öğrenciler bir elin parmaklarını geçmez. Çoğunlukla teorik, diilbilgisi üzerinden yürüyen eğitim sonuç olarak öğrencileri ancak vasat bir dil seviyesine çıkarabilir. Öğrenciler ihtiyaç duydukları için mezun olsalar bile ekstra dil dersleri almak zorunda kalabilirler. İngilizce seviyesi vasat olan adayların nitelikli işlerde çalışabilmesi imkansıza yakındır. Brite College’e katılan öğrenciler foundation yılının ardından lisans öğreniminin tamamını Türkiye’de tamamlayabilir. Ancak dilerlerse eğitimlerinin son bir yılını hatta tercihe dayalı olarak tamamını bizzat İngiltere’de okullarında okuyabilmektedirler. Brite College öğrencilerinin son yılını İngiltere deçirmesini hem önermekte hem de desteklemektedir. Böyle bir durumda İngiltere’de üniversitelerde bulunulan kosmopolit atmosferle birlikte öğrenciler kendi aralarında veya öğretim üyeleriyle İngilizce iletişim kurmak zorundadır. Bu da onların dil seviyesini mükemmel seviyeye taşır.

 

Daha ayrıntılı bilgi almak için eğitim danışmanlarımızla iletişime geçebilir ve  fiyat detayları konusunda İstanbul Maslak ofisimizi ziyaret edebilirsiniz.